Az előbb telefonon beszéltem Wang Yi kínai külügyminiszter kollégámmal, akivel áttekintettük az ukrajnai háború regionális biztonságra gyakorolt hatásait.
Kína az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja, így fontos szerepe lehet a háború eszkalációjának megakadályozásában.
Meg is köszöntem kollégámnak ezirányú eddigi erőfeszítéseiket és azt, hogy felajánlották egyfajta mediátori szerep betöltését. Elmondtam neki, hogy Magyarország szomszédos országként a mielőbbi békében érdekelt, s most legfontosabb feladatunk annak biztosítása, hogy Magyarország ne sodródjon bele ebbe a háborúba.
Ezért támogatunk minden olyan nemzetközi kezdeményezést, amely a béketeremtésre és az ahhoz vezető párbeszéd megindítására illetve folytatására irányul.
Beszámoltam kollégámnak arról is, hogy a háború kitörése óta 170 ezren érkeztek Ukrajnából, mi a hazánkba érkező valamennyi menekültet ellátjuk, közben pedig segítséget nyújtunk harmadik országok állampolgárainak a hazatérésben.
Jelenleg 200 olyan kínai állampolgár tartózkodik Magyarországon, akik Ukrajnából érkeztek és a hét folyamán utaznak haza Kínába. Kollégám köszönetet mondott az ő ellátásukért is – írta Szijjártó Péter a Facebook oldalán.
Közben a Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a forint árfolyamváltozása kapcsán kijelentette, hogy a szankciós intézkedések nyomán rendkívüli bizonytalanságok alakultak ki az európai gazdaságban, majd hozzátette, hogy a magyar gazdaságra az egyik legnagyobb veszélyt most az újabb, energiaszektort érintő szankciók jelentenék.
“Nyilvánvaló, hogy aki a szankciók kiterjesztését kéri, az a magyar emberekkel, Magyarországgal akarja megfizettetni a szomszédságban zajló háborúnak az árát”– hangsúlyozta a miniszter.
Leszögezte: a kormány semmilyen nemzetközi fórumon nem fog olyan intézkedéseket támogatni, amelyek veszélybe sodornák Magyarország energiaellátását.
Te mit gondolsz? Ne felejtsd el megosztani!