Oldal kiválasztása

Emmanuel Macron francia elnök videokonferencia-beszélgetésen vett részt Olaf Scholz német kancellárral és Hszi Csin-ping kínai elnökkel.

Az AFP beszámolója szerint a téma az Ukrajna elleni orosz támadás volt.

A megbeszélés során a kínai elnök “maximális önmérsékletre” sürgetett Ukrajna ügyében, és “mélyen aggasztónak” nevezte a válságot.

Putyin rosszul mérte fel az esélyeket az ukrán ellenállás mértékét, valamint a világ reakcióját illetően, most bajban van, és nem számíthat Pekingre sem – állítja Paul Krugman a New York Times-on megjelent véleménycikkében.

A Nobel-díjas közgazdász szerint az Oroszország ellen hozott szankciók még úgy is nagyon jelentősek, hogy azok nem terjednek ki az energiahordozókra.

Az orosz bankokat gyakorlatilag elvágták a világ pénzrendszerétől, ezért, ha az orosz exportőrök el is tudják juttatni termékeiket külföldre, a pénzügyi tranzakciók már jóval problematikusabbak.

Mentőövet tud-e nyújtani azonban Oroszországnak Kína azzal, hogy jelentősen megerősítik a két ország közötti gazdasági együttműködést?

A közgazdász válasza: egyértelműen nem.

Putyin álmodozhat a szovjet korszak nagyságának helyreállításáról, de Kína gazdasága, amely nagyjából akkora volt, mint Oroszországé 30 évvel ezelőtt, most tízszer akkora.

A közgazdász szerint Kína nem tudja elszigetelni Oroszországot az ukrajnai invázió következményeitől.

Igaz, hogy Oroszország gazdasági szorítása még erősebb lenne, ha Kína csatlakozna a demokratikus világhoz az agresszió megbüntetésében. De ez a szorítás nagyon súlyos még kínai részvétel nélkül is.

Te mit gondolsz? Ne felejtsd el megosztani! 

Olvasd el ezt a cikket is –>  Beszédes fotóval reagált Krausz Gábor Tóth Gabi 7 milliós Rolex órájára: ha ezt meglátják a kritikusok...